Lokalita

vlachovo

Niekoľko faktov a pozoruhodností o obci Vlachovo

V roku 2005 obec Vlachovo získala ocenenie Dedina roka 2005. Obec v zimnom období (január) každoročne organizuje výstup na Stromíš. V letnom období sa v obci organizuje Festival ľudového spevu a tanca a remeselnícky jarmok. www.vlachovo.eu


Ľadovňa vo Vlachove

Ľadovňa vo Vlachove

stojí na úpätí strmého svahu, na pravom brehu rieky. Je to dvojpodlažná kamenná vežovitá stavba zastrešená kamenným ihlancom, s dvoma vstupmi nad sebou ukončenými lomenými oblúkmi, v interiéri s dvoma zaklenutými priestormi za sebou. Priečelím je obrátená na sever.


Tunel pod Homôlkou

Slavošovský tunel

Pri obci Slavošovce sa nachádza aj jedinečná turistická atrakcia, ktorú stojí za to vidieť i prejsť. Tunel pod Homôlkou je zaujímavou technickou pamiatkou zo štyridsiatych rokov 20. storočia. Jeho sprístupnenie odštartoval jedinečný koncert v tuneli. Dnes láka svojou tajomnosťou.


Tunel pod Homôlkou

Slovenský raj

Slovenský raj je horské pásmo na východnom Slovensku v oblasti Spiša. Je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Z geomorfologického hľadiska leží v severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria a juhovýchodnej časti Fatransko-tatranskej oblasti. Oblasti horského pásma Slovenského raja chráni Národný park Slovenský raj, ktorý je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku.


Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka

Hrad vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského rudohoria. Pravdepodobne stojí na mieste staršieho hradiska, ktoré poskytlo v roku 1241 útočisko kráľovi Belovi IV. pred Tatármi. Kráľ daroval Ákšovcom (z ktorých pochádzajú Bebekovci) rozsiahle majetky v Gemeri, kde sa aj usadili a vládli na krásnohorských majetkoch vyše 300 rokov.


Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. I ďalšie prestavby v rokoch 1792 – 1795, keď prichádza k rozšíreniu, a v rokoch 1880 – 1886, keď stavba získala dnešnú podobu.


Copyright © 2014-2020 Motel pod Stromíšom | All rights reserved - Všetky práva vyhradené | Created by: inMAD Design